Pytania, które warto zadać podczas exit interview

Odejście cenionego pracownika to zawsze strata dla szefa, w szczególności wówczas, gdy współpraca układała się wzorowo przez długi czas. Warto wykorzystać ten moment do zbadania motywacji oraz powodów odejścia, które pomogą nam zidentyfikować część problemów. Jakie pytania powinno się zadać podczas exit interview?

Dlaczego zdecydowałeś się na odejście z naszej firmy?

Jak pokazują badania, wśród powodów niezadowolenia z wykonywanej pracy, osoby zatrudnione wskazują na brak możliwości rozwoju, zarobki nieadekwatne do stanowiska, brak szacunku ze strony pracodawcy, złą atmosferę, złą organizację pracy oraz zbyt dużą ilość obowiązków. Jeżeli pracownik wskaże, że powodem odejścia są zmiany w życiu osobistym, to o ile nie chce on na ten temat rozmawiać, nie powinniśmy dopytywać o szczegóły. Gdy z rozmowy będzie wynikało, że przyczyną są głównie problemy, z którymi zetknął się on podczas pracy, warto rozwinąć tę kwestię.

Czy czułeś, że się rozwijasz i że jesteś doceniany? Czy wykonywana przez Ciebie praca była satysfakcjonująca?

Podczas exit interview należy spytać o powody, które przeważyły na podjętej przez pracownika decyzji. Unikać powinno się natomiast prowokowania go do stawiania diagnozy w firmie oraz szukania złotego środka.

Czy jest coś, co mogłoby wpłynąć na zmianę Twojej decyzji?

Zadanie tego pytania zawsze warto rozważyć na zakończenie współpracy, w szczególności wówczas, jeżeli pracownik jest dla nas bardzo cenny lub wiemy, że trudno będzie go zastąpić. Jako pracodawca nie mamy tutaj nic do stracenia, a być może okaże się, że będziemy mogli spełnić oczekiwania pracownika, dzięki czemu zdecyduje się on zostać w naszej firmie. Takiego pytania nie powinno się jednak zdawać w momencie, gdy wiemy, że nie będziemy mogli zaoferować mu wyższego wynagrodzenia czy awansu.

Czy poleciłbyś to miejsce pracy innym? Jak będziesz wspominał naszą współpracę?

Pracownik, który zdecydował się na odejście z firmy przeważnie szczerze wypowiada się na temat organizacji, którą ma zamiar opuścić. W związku z tym, możemy liczyć, że otrzymamy informacje, które będą wiarygodne. Warto także zdawać sobie sprawę z faktu, że rozstanie się z pracownikiem w dobrej atmosferze zaowocuje tym, że będzie on w sposób pozytywny mówił o naszej firmie na zewnątrz, co jest niezwykle cenne.