Zalety i wady rozmów rekrutacyjnych online

W ostatnim czasie, specjaliści od rekrutacji coraz częściej decydują się na prowadzenie rozmów z kandydatami przez Internet. To nowoczesne, wygodne i niezwykle użyteczne narzędzie (wykorzystywane nie tylko przez firmy rekrutacyjne HR), które pozwala zaoszczędzić sporo czasu oraz pieniędzy. Nie jest jednak pozbawione wad.

Zalety rozmów rekrutacyjnych online

  • Oszczędność czasu – dzięki możliwości prowadzenia spotkań przez Internet, zarówno rekruter, jak i kandydat mogą zaoszczędzić czas, który byłby potrzebny na organizację spotkania oraz dojazd do siedziby firmy. Prowadząc rozmowę kwalifikacyjną online, rekruter może przeprowadzić więcej spotkań i ocenić większą liczbę potencjalnych pracowników, a co za tym idzie – znacząco skrócić cały proces.
  • Komfort – dzięki spotkaniom online, rekruter oraz kandydat zyskują swobodę w wyborze terminu rozmowy rekrutacyjnej. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy pracownik jest jeszcze zatrudniony w innej formie.
  • Możliwość pokonania bariery czasu oraz odległości – ta zaleta odnosi się głównie do angażowania kandydatów na letnie staże oraz pracowników sezonowych zatrudnianych na krótkoterminowe zlecenia w oddziałach oddalonych od siedziby przedsiębiorstwa. Zatrudnienie pracownika w tej sytuacji nie wymaga wieloetapowej oceny, z którą mamy do czynienia w przypadku poszukiwania osób na stałe, w związku z czym, rozmowa online jest tutaj rozwiązaniem idealnym.
  • Zmiana postrzegania przez kandydatów – w okresie szybkiego rozwoju technologii w połączeniu z wciąż marginalnym wykorzystywaniu jej do usprawniania codziennej pracy, stosowanie rozmów online przekłada się na pozytywny odbiór naszej firmy przez kandydatów. Osoby aplikujące na dane stanowisko, w szczególności te z młodego pokolenia, szukają nowoczesnych przedsiębiorstw, które umożliwiłyby im wykorzystywanie ich umiejętności w zakresie nowych technologii.

Wady rozmów rekrutacyjnych online

  • Opóźnienia czasowe – podczas rozmów z kandydatem mogą wystąpić opóźnienia w przekazie tak głosu i obrazu, co może utrudniać przeprowadzenie spotkania.
  • Zmienna jakość połączenia i przekazu audiowizualnego – powodem tego może być zarówno słabe łącze internetowe, jak i źle dobrane pomieszczenie na rozmowę czy nieodpowiedni sprzęt.
  • Stres przed kamerą – spotkania online to w dalszym ciągu nowość na polskim rynku. Spora część kandydatów może nie być oswojona do kontaktu z kamerą, co może wiązać się ze sporym stresem i gorszą prezentacją swojej osoby.
  • Presja czasu i skupienia – takie uczucie może zrodzić się już podczas oczekiwania na rozpoczęcie spotkania , kiedy obie strony oczekują pojawienia się rozmówcy na ekranie monitora. Tym, co może w szczególności stresować kandydata jest presja skupienia na rozmowie. Chodzi tu chociażby o to, czy zdoła on dobrze usłyszeć pytanie i czy wystarczająco wyraźnie na nie odpowie.