Sprawdzone sposoby na efektywną selekcję aplikacji
Dbając o precyzyjne przygotowanie i zaplanowanie procesu rekrutacji jesteśmy w stanie sprawić, że selekcja aplikacji przebiegnie bardzo sprawnie. Oto kilka przydatnych porad na ten temat.
Pierwszy krok to poprawne zbudowanie ogłoszenia. Wiele firm traktuje ten etap po macoszemu, sięgając po utarte frazesy oraz hasła, które niczym nie różnią się od oferty naszej konkurencji, a także firm z innych branż. Bardzo często są one pozbawione oryginalności, kreatywności i indywidualnego dopasowania do konkretnej grupy docelowej. By zwrócić uwagę odbiorcy, musimy mówić jego językiem i patrzyć na rynek pracy jego oczami. Pisząc o tym, co nasza firma może zaoferować swoim pracownikom, postarajmy się o zawarcie rzetelnych informacji, które mogą być ciekawe z punktu widzenia kandydata. Inne oczekiwania będzie miał student, który dopiero zaczyna budować swoją ścieżkę zawodową, inne – pracownik z wieloletnim stażem. Co innego będzie motywowało do pracy specjalistę do spraw marketingu, a co innego – programistę. Zastanówmy się, co wyróżnia nasze przedsiębiorstwo i co buduje jego konkurencyjność. Warto na tym etapie poprosić o wsparcie pracowników zespołu, do którego ma dołączyć nowy pracownik. Wiedząc, co jest dla nich ważne, znacznie łatwiej będzie nam dotrzeć do innych specjalistów.
Kolejnym ważnym elementem ogłoszenia są poprawnie określone wymagania wobec kandydata. Niezbędne jest tutaj możliwie jak najbardziej precyzyjne opisane kompetencji oraz umiejętności, które uważamy za obowiązkowe na danym stanowisku oraz takie, które będą mile widziane. Zostawiamy w ten sposób otwartą furtkę również dla pracowników mających twarde umiejętności, lecz nie mogących się na chwilę obecną poszczycić długim stażem pracy.
Przeglądanie setek CV na jedno stanowisko może być bardzo czasochłonne i uciążliwe. Formularz aplikacyjny podpięty do ogłoszenia o pracę pomoże nam w znaczący sposób usprawnić ten proces. Tworząc go zadbajmy o to, by był dopasowany do danego stanowiska. Układając pytania, warto odwołać się do wymagań zawartych w ogłoszeniu. Przykładowo, jeśli wymagamy znajomości języka angielskiego, zaproponujemy kilka odpowiedzi określających stopień zaawansowania. Kandydat wybierze wówczas odpowiedź najlepiej do niego pasującą, a my uzyskamy kluczowe dla nas informacje. Zamiast pytań opisowych, lepiej postawić tutaj na ich wersję zamkniętą. Nie należy również zapominać o udostępnieniu opcji nie posiadam/nie znam/brak, jako odpowiedzi na pytania o kompetencje. Długość formularza należy dopasować do wiedzy o kandydatach oraz stanowiska, na które rekrutujemy. Zanim zaczniemy oficjalnie stosować formularze aplikacyjne, warto przesłać je do jednego ze współpracowników – przekonamy się w ten sposób czy są one w pełni zrozumiałe i czytelne.
Jeżeli korzystamy z elektronicznego systemu rekrutacji i formularzy aplikacyjnych, możemy wyszukiwać najbardziej odpowiednich kandydatów na bazie odpowiedzi z formularza, wybranych kryteriów czy słów kluczowych. To doskonały sposób na skrócenie drogi do kolejnych etapów rekrutacji.
Pracę możemy sobie ułatwić także poprzez wystawianie ocen poszczególnym kandydatom i dodawanie uwag na ich temat. W ten sposób zyskamy porządek, przejrzystość oraz pełny obraz procesu rekrutacji. Dużym ułatwieniem będzie na pewno skorzystanie z usług firmy rekrutacyjnej HR, takiej jak nasza.
Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że każdy projekt stanowi świetną okazję do zdobywania kandydatów i poszerzania ich bazy. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że osoba, której dziś podziękujemy za udział w rekrutacji, może być potencjalnym kandydatem do tej, którą uruchomimy za kilka miesięcy. W związku z tym, warto zadbać o podtrzymanie komunikacji poprzez wysyłane informacji o prowadzonych naborach i systematyczne gromadzenie danych w bazie.