W jaki sposób przyspieszyć proces rekrutacji i selekcji?

Czy możliwy jest proces rekrutacyjny, który będzie jednocześnie profesjonalny, jak i krótki? Jak najbardziej! Co więcej, istnieje spore prawdopodobieństwo, że zakończy się on sukcesem. Wbrew pozorom, rekrutowanie nie musi oznaczać żmudnej i ciężkiej pracy. Wystarczy, że zadbamy o stosowny dobór metod oraz narzędzi.

W celu dokonania rzetelnej oceny kandydatów, często konieczne jest przeprowadzenie wieloetapowej rekrutacji retail, która wiąże się z mnożącymi się terminami i długim oczekiwaniem na efekty. Nie zawsze możemy sobie jednak na to pozwolić. Dotyczy to na przykład sytuacji, gdy rekrutujemy  przedstawicieli niszowych specjalizacji lub pracowników szczególnie cenionych na rynku. Wówczas należy działać zarówno szybko, jak i efektywnie.

W pierwszej kolejności należy upewnić się, że dysponujemy dokładnym, przemyślanym opisem stanowiska i znamy odpowiedzi na każde pytanie dotyczące kandydatów. Kolejny etap to ustalenie z osobami współdecyzyjnymi, jak będą przebiegały kolejne etapy procesu rekrutacyjnego.

Oto kilka sprawdzonych sposobów na usprawnienie procesów rekrutacyjnych:

  • Testy online – pozwalają w szybkim czasie ocenić sposób wiedzy i umiejętności kandydatów oraz zweryfikować deklaracje składane przez nich w dokumentach aplikacyjnych.
  • Rozmowa telefoniczna – wbrew pozorom, nawet krótka, kilkuminutowa rozmowa z potencjalnym kandydatem może nam przynieść szereg cennych informacji na jego temat. Na jej podstawie będzie w stanie poznać jego wymagania i oczekiwania wobec firmy oraz motywację do pracy.
  • Formularze aplikacyjne – odpowiednio skonstruowany formularz umożliwi nam szybkie i proste zdobycie informacji, których nie znajdziemy w CV. To doskonały sposób na sprawdzenie czy kandydat spełnia formalne wymogi oraz poznanie jego preferencji i oczekiwań.
  • Rekrutacja online – to idealne rozwiązanie w sytuacji, gdy nasz grafik jest mocno obciążony. Zamiast tracić czas na dojazdy czy rekrutację w innych miastach, wystarczy, że przeprowadzimy z kandydatem rozmowę przez Internet.
  • Baza kandydatów – rzetelnie opisana, stanowi sprawdzony sposobów na przyspieszenie rekrutacji. Dzięki niej jesteśmy w stanie podtrzymać stały kontakt z osobami, których profil jest interesujący z perspektywy oceny kwalifikacji przez pracodawcę. Nierzadko nie ma potrzeby publikacji nowego ogłoszenia i otwierania procesu rekrutacyjnego – wystarczy kontakt telefoniczny z potencjalnym kandydatem. Tego typu działania są bardzo pozytywnie oceniane przez kandydatów, jako że organizacja w pierwszej kolejności informuje o nowych miejscach pracy tych kandydatów, którzy są zainteresowani podtrzymaniem z nią relacji.
  • Referencje – opinie uzyskane od osób z otoczenia kandydata możemy porównać z deklaracjami składanymi przez niego w dokumentach aplikacyjnych. To doskonałe uzupełnienie niezbędnych informacji oraz cenne źródło wiedzy.
  • Organizacja decision meeting – to spotkanie, podczas którego osoby współdecyzyjne i decyzyjne omawiają poszczególne kandydatury. Takie spotkanie w znaczący sposób usprawnia proces rekrutacyjny i pozwala dowiedzieć się czy przedstawiane dokumenty aplikacyjne spełniają wymagania.