Jak powinien wyglądać HR-owiec idealny?

Branża HR z roku na rok coraz bardziej są rozwija – powstają nowe miejsca pracy oraz stanowiska. Jakie cechy są najbardziej pożądane w branży Human Resources? Garść przydatnych informacji na ten temat  – poniżej.

Cechy charakteru i umiejętności dobrego HR-owca

W obszarze rekrutacji świetne sprawdzą się osoby otwarte, które lubią kontakt z ludźmi. Związane jest to z faktem, że nieodłącznymi elementami codziennej pracy osoby pracującej w branży HR są spotkania oraz rozmowy telefoniczne, a co za tym idzie – łatwość wypowiedzi oraz swoboda w nawiązywaniu relacji są tutaj cechami niezwykle pożądanymi. Niezwykle ważna jest również empatia oraz umiejętność słuchania – rekruter powinien być w stanie pomóc kandydatowi w obraniu najlepszej ścieżki kariery dopasowanej zarówno do jego kompetencji, jak i preferencji. Nie bez znaczenia jest również kreatywność oraz elastyczność – cechy te pozwalają na aktywne reagowanie na potrzeby rynku. Na stanowiskach związanych z HR-em świetnie odnajdą się ekstrawertycy. Kolejna ważna cecha to umiejętność pracy pod presją czasu oraz zorientowanie na cel – specyfika pracy rekrutera związana jest bowiem z wyzwaniami nieustannie zmieniającego się rynku pracy. Co się z tym wiąże, często proces rekrutacyjny należy rozpoczynać od nowa. Co więcej, nierzadko klienci wymagają przedstawianie stosownych kandydatów na dane stanowisko w krótkim czasie.

Jakie wykształcenie powinien mieć idealny rekruter?

Wykształcenie kierunkowe nie jest tutaj wymagana, lecz w codziennej pracy niezwykle pomocna może się okazać wiedza nabyta na studiach z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi lub z psychologii. Na stanowiskach związanych z HR-em dobrze sprawdzą się także absolwenci studiów lingwistycznych – języki obce stanowią bowiem nieodłączny element rekrutera.

Początki ścieżki kariery

Osoby, które chcą zajmować się rekrutacją i pracować w firmie rekrutacyjnej HR, bardzo często zaczynają od stanowiska researchera. Nie jest to oczywiście regułą. Ceniona jest również bardzo dobra znajomość konkretnej branży, w związku z czym, gdy przez długo czas pracowaliśmy jako Account Manager w agencji reklamowej, możemy się świetnie odnaleźć w roli konsultanta specjalizującego się w prowadzeniu rekrutacji na potrzeby branży mediowej.

Niezbędne cechy charakteru oraz umiejętności HR Business Partnera

Na takim stanowisku świetnie sprawdzą się kandydaci z łatwością nawiązujący relacje. Jako że osoba wykonująca ten zawód współpracuje z managerami w zakresie zarządzania ludźmi, nie bez znaczenia jest tutaj również komunikatywność oraz dobra organizacja pracy. Do codziennych obowiązków HR BP należeć będzie także praca z danymi, w związku z czym warto, by posiadał on także umiejętności analityczne. Niezwykle przydatna okazać może się również znajomość prawa pracy.

Pożądane wykształcenie HR Business Partnera

W przypadku takiego stanowiska mile widziane będzie wykształcenie z zakresu zarządzania, zarządzania zasobami ludzkimi, projektami lub przedsiębiorczością. W pracy tej sprawdzą się również absolwenci psychologii oraz socjologii.

Dla kogo praca HR Business Partnera?

Osoba na tym stanowisku powinna posiadać wiedzę i doświadczenie z niemalże każdego obszaru HR – od szkoleń, przez procesy rekrutacyjne, zarządzanie talentami, oceny pracowników, aż po analizy wskaźników i programów rynkowych czy Employer Branding. Bardzo często awansują na nie na przykład HR Generaliście czy specjaliści do spraw personalnych. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że HR Business Partner dzięki rozległej wiedzy z zakresu HR, odgrywa kluczową rolę doradczą dla managerów liniowych, co w pewnym stopniu przekłada się na funkcjonowanie oraz strategię firmy. W rozwiniętych organizacjach o wysokich standardach HR, rola HR Business Partnera jest przeznaczona do konkretnego obszaru biznesowego w ramach jednej firmy, a co za tym idzie – takich stanowisk w obrębie przedsiębiorstwa może być kilka. W związku z tym, warto aby osoby wykonujące ten zawód były jednocześnie samodzielne, jak i potrafiły pracować w zespole.

Idealny specjalista ds. kadr i płac

Osoba chcąca wykonywać ten zawód powinna przede wszystkim potrafić pracować z danymi. Kluczowa na opisywanym stanowisku jest jednak nie tylko skrupulatność, lecz również umiejętność dobrego planowania i organizacji czasu pracy. Specjaliści ds. kadr i płac pracują z zewnętrznymi klientami, a co za tym idzie, powinni być otwarci na kontakty z ludźmi. Bardzo ważna jest również umiejętność pracy na systemach kadrowo – płacowych. Przez wzgląd na zmiany regularnie zachodzące w prawie pracy, osoba na tym stanowisku powinna być także otwarta na nieustanne poszerzanie swojej wiedzy i kompetencji. Świetnie sprawdzą się tutaj również osoby, które wiedzę ekspercką bazującą o przepisy prawa pracy i wynagrodzeń będą w stanie wykorzystać w codziennym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa, godząc jednocześnie jego interesy oraz wychodząc naprzeciw potrzebom pracownika. Pracownik wykonujący ten zawód musi się cechować dużą empatią i być w stanie odnaleźć się w, nierzadko skomplikowanych, sytuacjach na linii prawo – organizacja lub prawo – pracownik.

Jakie wykształcenie powinien mieć specjalista ds. kadr i płac

Osoba na tym stanowisku winna mieć dobrą wiedzę merytoryczną z zakresu prawa pracy. Dobrze sprawdzą się tutaj absolwenci ekonomii, administracji oraz finansów i rachunkowości.

Jak rozpocząć pracę na stanowisku specjalista ds. kadr i płac?

Osoby chcące w przyszłości wykonywać zawód specjalisty ds. kadr i płac, mogą rozpocząć swoją ścieżkę kariery od stanowiska, jakim jest asystent działu kadr i płac. To doskonała okazja, by poznać systemy kadrowo – płacowe oraz nauczyć się zarządzania dokumentacją. Coraz częściej spotkać można się również z wyodrębnianiem funkcji specjalisty ds. kadr lub specjalisty ds. płac. Osoby na wspomnianych stanowiskach często są dedykowane jako wsparcie eksperckie dla HR Business Partnerów czy managerów zarządzających określoną linią biznesową. Nierzadko specjaliści ds. kadr i płac są angażowani do pracy przy projektach związanych z ewidencją czasu pracy, wdrażaniem programów HR-owych, współtworzeniem budżetu wynagrodzeń czy funduszem świadczeń socjalnych. Często pełnią oni także funkcję doradców w dziedzinie prawa pracy oraz wynagrodzeń.